Migracja w prawie krajowym i europejskim będzie głównym tematem rozmów w trakcie kursu Blended Intensive Programme, którego część stacjonarna odbywa się w Toruniu od 1 do 5 lipca. 29 studentek i studentów prawa z uczelni z Litwy, Hiszpanii, Chorwacji i Polski w ramach inicjatywy YUFE International Legal Clinics Network spotyka się na Wydziale Prawa i Administracji UMK.
YUFE International Legal Clinics Network to sieć, której celem jest zacieśnienie współpracy między uniwersyteckimi poradniami prawnymi, co pozytywnie wpływa na jakość ich pracy. Grupy studenckie i kadra, która wspiera ich w codziennych działaniach, mają okazję wymienić doświadczenia oraz wiedzę. – Możliwość zestawienia różnych przepisów krajowych, szansa na poznanie kultury oraz podejścia do problemu migracji to powody, dla których zdecydowałem się wziąć udział w programie – mówi Jose Antonio Diaz z Uniwersytetu Karola III w Madrycie.
Blended Intesnive Programme to krótkie formy kształcenia wykorzystujące innowacyjne metody. Składają się z dwóch części: w pierwszej kolejności osoby uczestniczące w kursie spotykają się wirtualnie, aby następnie kończyć prace stacjonarnie. Ta forma wymiany finansowana jest ze środków Erasmus+.
Trwające od początku lipca spotkanie w Toruniu to druga część programu "Prawo krajowe i europejskie w kontekście migracji: studium porównawcze oraz praktyka i doświadczenia międzynarodowe realizowane w ramach Poradni Prawnych". Pierwsza część obywała się na przełomie kwietnia i maja w sieci. Przez kolejne dni studentki i studenci pod okiem międzynarodowej kadry będą opracowywać informacje prawne z kluczowych sfer życia społecznego, co przełoży się na zwiększenie świadomości prawnej mieszkańców Europy.
– Postanowiłam wziąć udział w BIP ze względu na tematykę związaną z prawem pracy, którą jestem szczególnie zainteresowana – mówi Katarzyna Molesztak, studentka III roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji UMK, która uczestniczy w programie. Dodała, że do udziału skłoniła ją także możliwość rozwijania umiejętności językowych.
Walorem spotkań w międzynarodowym gronie jest także to, że skupiają się na konkretnej tematyce, i choć są intensywne to zajmują mniej czasu niż tradycyjna wymiana. Co więcej, dają możliwość interakcji z wieloma zagranicznymi uczelniami jednocześnie. – Taki wyjazd łatwiej jest zaplanować, szczególnie w kontekście studiów, pracy oraz dodatkowych zajęć – podkreśla Emilija Radvilavičiūtė z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.
BIP jest organizowany wspólnie z trzema uniwersytetami partnerskimi, z których dwa – Uniwersytet w Rijece i Uniwersytet Karola III w Madrycie – są członkami europejskiego sojuszu Young Universities for the Future of Europe. Trzecim partnerem jest Uniwersytet Witolda Wielkiego z Kowna na Litwie. Rozwijanie działalności prospołecznych takich jak poradnie studenckie jest jednym z priorytetowych działań sojuszu YUFE.