Kontakt ul. Władysława Bojarskiego 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 41 10
e-mail: wpia@umk.pl

KONFERENCJA RODZINNOPRAWNA - EDYCJA II TORUŃ 2023

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Marta Półtorak

W dniu 28 kwietnia 2023 r. odbyła się II edycja ogólnopolskiej konferencji naukowej „Małoletni w rodzinie – aspekty prawne” zorganizowana przez Katedrę Prawa Cywilnego WPiA UMK w Toruniu kierowaną przez Prof. Tomasza Justyńskiego oraz ELSA Toruń i jej przewodniczącego Filipa Wiśniewskiego. Podobnie jak w ubiegłym roku potwierdziła się zarówno słuszność wyboru tematu wiodącego, jak i potrzeba kontynuowania debaty w kolejnych edycjach.

Zarówno prelegenci, jak i dyskutanci (tak podczas paneli dyskusyjnych, jak i w kuluarach) nie stronili od tematów trudnych i kontrowersyjnych, uwikłanych moralnie, a także tych elektryzujących opinię społeczną. Dość wspomnieć problem dopuszczalności i przesłanek dokonania ustalenia (zmiany) płci osób małoletnich oraz tzw. procedury retranzycji. Wszechstronnie przedyskutowano również zagadnienia: rozwiązania przysposobienia (w tym na skutek zachowania przysposobionego), opieki naprzemiennej, znaczenia wysłuchania dziecka w sprawach o uprowadzenie transgraniczne, sharentingu i parental trollingu, wolności religijnej małoletnich oraz zarządu majątkiem dziecka. W tej edycji Konferencji zdecydowanie dominował jednak temat przemocy w rodzinie ze szczególnym uwzględnieniem przemocy nad małoletnim. Zapewne przyczyniły się do tego bulwersujące najnowsze doniesienia medialne o kolejnych maltretowanych dzieciach oraz też dokonujące się aktualnie zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i kodeksie postępowania cywilnego. Analizowano m.in. przemoc prenatalną, przemoc polegającą na alienacji rodzicielskiej (za którą to – co warto dodać – nastąpiło już pierwsze skazanie w Polsce), nadopiekuńczość i zaniedbanie. Poruszano także problematykę obowiązków osób wykonujących zawód medyczny w przypadku przemocy; możliwości, jakie daje mediacja w sytuacji przemocy oraz metody pracy w takich sprawach. Wreszcie analizowane były skutki prawne stosowania przemocy – zarówno te wynikające z przepisów prawa rodzinnego (ingerencja w sposób wykonywania władzy rodzicielskiej), prawa cywilnego, jak i innych regulacji (procedura Niebieskiej Karty, kodeks karny, ustawa o Policji).

Partnerem głównym Konferencji była Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu oraz kancelaria WASP Wilamowscy Adwokaci. Patronem merytorycznym: Kancelaria Adwokacka adw. Karolina Kossakowska, Wydawnictwo C.H.Beck, Fundacja Pracownia Dialogu oraz Mirosław Przybyłowski Notariusz w Aleksandrowie Kujawskim. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu, JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Sokala, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu prof. dr hab. Zbigniew Witkowski, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Prawa Małego Człowieka. Zaś patronat medialny: Radio Sfera UMK, Głos Uczelni, Lex Eventum.

Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia: https://www.facebook.com/events/774977673497549/

pozostałe wiadomości