Kontakt ul. Władysława Bojarskiego 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 41 10
e-mail: wpia@umk.pl

Harmonia współpracy polsko-japońskiej

Mężczyzna w białej bluzie z czerwonym logo ptrojektu, na głowie ma czapkę z daszkiem, na ramieniu maskotkę
Koordynatorem projektu oraz sympozjum naukowego jest dr Michał Bomastyk z Działu Wsparcia Badań i Projektów fot. fot. Bartosz Zdunowski

Polsko-japońskie działania w zakresie dziedzictwa kulturowego, badań i kształcenia będą tematem sympozjum "Harmonia Współpracy", które w dniach 23-25 kwietnia zagości na Uniwersytecie w Kobe. Wydarzenie jest częścią projektu, który Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu realizuje we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu i odbywa się związku z obecnością Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.

13 kwietnia 2025 r. rozpocznie się w Japonii największe i najważniejsze wydarzenie gospodarczo-kulturalne na świecie – Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai. Organizatorzy przewidują udział 161 krajów i regionów oraz dziewięć organizacji międzynarodowych. Szacuje się, że w ciągu sześciu miesięcy wystawę odwiedzi 28 mln osób. Polska zostanie zaprezentowana jako kraj, którego głównym zasobem są ludzie – kreatywni, otwarci, wykształceni, twórczy i odważni w swoich myślach i działaniach.

W związku z obecnością Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, realizuje projekt finansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Harmonia dziedzictwa i innowacji: polsko-japońska współpraca w zakresie studiów miejskich i japonistyki". W ramach tego projektu w dniach 23-25 kwietnia odbędzie się międzynarodowe wydarzenie naukowe na partnerskim Uniwersytecie Kobe z udziałem naukowców i ekspertów z obu uczelni, a także przedstawicieli Urzędu Miasta Torunia oraz toruńskich instytucji miejskich. Program trzydniowego sympozjum odbywającego się pod hasłem "Harmonia Współpracy" wypełnią liczne prezentacje i dyskusje na temat współpracy obu uniwersytetów w takich obszarach jak japonistyka, japońska kultura, dziedzictwo kulturowe czy badania naukowe i kształcenie.

Udział Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w wystawie Expo 2025 w Osace jest wydarzeniem wyjątkowym. Po raz pierwszy bierzemy udział w tego rodzaju przedsięwzięciu. Niezwykle ważna jest dla nas współpraca z Uniwersytetem Kobe. To nasz sprawdzony partner, z którym od dekady prowadzimy działalność naukową i dydaktyczną – mówi dr hab. Adam Kola, prof. UMK, prorektor ds. nauki.

Sympozjum "Harmonia Współpracy" nie tylko podkreśla bliski charakter współpracy pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu a Uniwersytetem Kobe, lecz także  akcentuje rolę Torunia jako znaczącego partnera UMK. Ta relacja szczególnie mocno wybrzmi trzeciego dnia sympozjum, kiedy to omawiane będą zagadnienia dotyczące nowo otwartego w Toruniu Urban Labu, Kopernikańskiego Ośrodka Integracji UMK oraz angażowania organizacji trzeciego sektora.

Program sympozjum

Lista prelegentów i prelegentek z UMK:

  • dr hab. Adam Kola, prof. UMK, prorektor ds. nauki, pierwszy zastępca rektora
  • dr hab. Magdalena Barwiołek, prof. UMK, prorektorka ds. kontaktów międzynarodowych
  • dr Michał Bomastyk, pełnomocnik prezydenta Torunia ds. równości, prezes Fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, koordynator sympozjum naukowego "Harmonia Współpracy"
  • dr Marcelina de Zoete-Leśniczak, Katedra Orientalistyki
  • prof. Maciej Serowaniec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji
  • dr hab. inż. Ulrich Schaaf, prof. UMK, Katedra Konserwatorstwa
  • dr Małgorzata Sobczyk, Katedra Orientalistyki
  • dr Monika Lecińska-Ruchniewicz, Katedra Orientalistyki
  • mgr Barbara Zaremba, Katedra Orientalistyki
  • mgr Wojciech Nowak, Katedra Orientalistyki,
  • lic. Toshikazu Seguchi, Katedra Orientalistyki
  • mgr Paulina Jeziorek, koordynatorka "Jadalnego ogrodu społecznego" w Kopernikańskim Ośrodku Integracji

W realizację projektu "Harmonia dziedzictwa i innowacji: polsko-japońska współpraca w zakresie studiów miejskich i japonistyki" z ramienia UMK zaangażowani są:

dr Michał Bomastyk z Działu Wsparcia Badań i Projektów (koordynator projektu oraz sympozjum naukowego)
dr Marcelina de Zoete-Leśniczak z Wydziału Humanistycznego (koordynatorka 1. dnia sympozjum)
Sylwia Marek z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej (koordynatorka administracyjna)
Urszula Sęczyk-Bonczkowska z Działu Promocji i Komunikacji (promocja)
Bartosz Zdunowski z Działu Wsparcia Badań i Projektów (promocja)

Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Międzynarodowe Wydarzenie Naukowe na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace, Kansai - umowa nr BPI/OSA/2024/1/010016/U/00001.

pozostałe wiadomości