Kontakt ul. Władysława Bojarskiego 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 41 10
e-mail: wpia@umk.pl

O demokracji u Temidy

Figurka Temidy - greckiej bogini sprawiedliwości
Trwające na WPiA wydarzenie stanowi forum do dyskusji nad rolą i miejscem głównych założeń demokracji w prawie Unii Europejskiej. fot. fot. Andrzej Romański

Na Wydziale Prawa i Administracji UMK trwa międzynarodowe seminarium "The Compatibility of EU Law with the Rule of Law and Democratic Principles". Spotkanie zostało zaplanowane w ramach działania zespołu RED-SPINEL finansowanego przez Program Horyzont Europa.

Seminarium stanowi forum do dyskusji nad rolą i miejscem głównych założeń demokracji w prawie Unii Europejskiej. Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki omawiają m.in. rolę instrumentów unijnych w zapewnieniu poszanowania rządów prawa oraz problem systematycznego błędu we wdrażaniu decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dr hab. Maciej Serowaniec, prof. UMK z Wydziału Prawa i Administracji, który jest liderem polskiej grupy RED-SPINEL, na przykładzie doświadczeń z Polski zilustruje, jak Trybunał Sprawiedliwości UE i sądy konstytucyjne państw członkowskich podchodzą do kwestii zasad demokracji i rządów prawa. Osoby uczestniczące w seminarium mają okazję usłyszeć również o doświadczeniach włoskich, przedstawionych przez Lorenzo Cecchettiego i Ylenię Citino.

Drugiego dnia seminarium zostanie zaprezentowany projekt pierwszego dokumentu roboczego dla RED-SPINEL "Established EU instruments on the rule of law".

RED-SPINEL to trwający 36 miesięcy, wart 3,2 mln euro, interdyscyplinarny i międzynarodowy projekt, w którym uczestniczy siedem instytucji szkolnictwa wyższego: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Université libre de Bruxelles, Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli, Universiteit van Amsterdam, Universitatea Babeș-Bolyai, HEC Paris oraz University of Warwick. Celem projektu RED-SPINEL jest analiza zmieniającej się natury konsensusu wokół liberalnej demokracji i jego konsekwencji dla ponadnarodowych instrumentów polityki UE. W konkursie Komisji Europejskiej projekt uzyskał znakomitą ocenę 14/15 i został wyróżniony za ambitne cele teoretyczne i innowacyjne, jak również za dotychczasowe osiągnięcia naukowe członków konsorcjum i program badań, który ustanawia.

pozostałe wiadomości