Ogólnopolska Studencko–Doktorancka Konferencja Naukowa
„Perspektywy prawa rodzinnego i spadkowego wobec zmian
społecznych i gospodarczych”
Toruń, 9 grudnia 2022 r.
9 grudnia 2022 r. odbyła się Ogólnopolska Studencko–Doktorancka Konferencja Naukowa nt. „Perspektywy prawa rodzinnego i spadkowego wobec zmian społecznych i gospodarczych”. Konferencja, której organizatorem była Katedra Prawa Cywilnego UMK w Toruniu, a współorganizatorem Studenckie Koło Naukowe Prawa Cywilnego i Rodzinnego (działające przy Katedrze), stanowiła dopełnienie naukowej Konferencji sprzed tygodnia. Wtedy (2 grudnia br.) spotkali się najwybitniejsi badacze prawa rodzinnego i spadkowego z 11 ośrodków akademickich w kraju. Teraz „młodzieżowa część” tego naukowego przedsięwzięcia przyciągnęła 15 prelegentów (studentów i doktorantów) reprezentujących dziewięć ośrodków naukowych: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Marii Curie–Skłodowskiej, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Konferencję otworzył Kierownik Katedry Prawa Cywilnego UMK Prof. Tomasz Justyński (UMK) oraz prezes Studenckiego Koła Naukowego Prawa Cywilnego i Rodzinnego Wojciech Rudnik. W trzech panelach (moderowanych przez adiunktów w Katedrze Prawa Cywilnego: dr. Tomasza Jasiakiewcza, dr Ewę Kabzę, dr. Marcina Drewka) przedstawionych zostało 15 referatów dotyczących różnych aspektów przeobrażeń współczesnej rodziny i ich konsekwencji w prawie rodzinnym oraz prawie spadkowym. Wszystkie prezentowały dobry poziom naukowy i wzbudziły zainteresowanie. Po każdym z paneli zarezerwowany był czas na krótkie podsumowanie i dyskusję.
Kolejna edycja konferencji studencko-doktoranckiej odbędzie się w 2023 roku. Również ona będzie towarzyszyła Konferencji naukowej wybitnych badaczy prawa rodzinnego i spadkowego, zaś oba przedsięwzięcia zaplanowane są już w zwykłej, stacjonarnej formie.
Więcej informacji na stronie Katedry Prawa Cywilnego: https://www.facebook.com/KatedraPrawaCywilnegoUMK/ (T. Justyński)