Julia Jeka, studentka IV roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu, została zaproszona do udziału w Kursie Prawa Kosmicznego i Astropolityki. Kurs odbędzie się na przełomie sierpnia i września w NOVA Law School w Lizbonie.
Summer Course on Space Law and Policy to cykliczne wydarzenie, w trakcie którego studenci oraz młodzi profesjonaliści mają okazję zapoznać się z wieloma zagadnieniami z zakresu prawa kosmicznego i astropolityki. Kurs organizuje Europejskie Centrum Prawa Kosmicznego działające przy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tematy poruszą teoretycy i praktycy m.in. z europejskich i pozaeuropejskich ośrodków naukowych, organizacji międzynarodowych, instytucji publicznych oraz przedsiębiorców sektora kosmicznego.
Podczas tegorocznego kursu odbędą się wykłady, seminaria i dyskusje m.in. z zakresu międzynarodowego i krajowego prawa kosmicznego, wykorzystania technologii kosmicznych w celu poprawienia bezpieczeństwa morskiego, telekomunikacji satelitarnej i partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze kosmicznym.
Summer Course on Space Law and Policy potrwa od 22 sierpnia do 2 września. Merytorycznego wsparcia w procesie rekrutacji udzielił studentce mgr Mariusz T. Kłoda, astystent na Wydziale Prawa i Administracji.
Julia Jeka - studentka IV roku prawa na WPiA UMK oraz II roku filozofii na WFiNS UMK. Odbyła praktyki w Stowarzyszeniu Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego i brała udział w organizacji bloku tematycznego "Możliwości wykorzystania pojazdów bezzałogowych podobnych do UAVs w projektach kosmicznych" w ramach DroneTech World Meeting 2021. Uczestniczyła w szkoleniach organizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną oraz Cosmic Hub & ALK (Kontraktowanie i kontrola eksportu, Zarządzanie jakością i ryzykiem w projektach). Była wolontariuszką podczas Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich - European Rover Challenge.
Mgr Mariusz T. Kłoda - reprezentant WPiA UMK w ministerialnej Grupie Roboczej ds. Opracowania Projektu Ustawy o Działalności Kosmicznej, sekretarz akademickiej Grupy Roboczej ds. Polskiego Prawa Kosmicznego (CSK ALK), członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (PSPA) oraz reprezentant PSPA w Radzie Uczestników "Konsorcjum Naukowego Ad Astra". Członek Komitetu Naukowego "DroneTech World Meetings", Komitetu Programowego "Near Space Conference" oraz Rady Naukowej "Ad Astra. Konsiliencyjna Konferencja Kosmiczna", członek Rady Naukowej czasopisma "Ad Astra. Program badań nad astropolityką i prawem kosmicznym".