Studenckie Zeszyty Naukowe WPiA UMK
Redakcja funkcjonującego na Wydziale Prawa i Administracji czasopisma „Studenckie Zeszyty Naukowe WPiA UMK w Toruniu” zachęca studentów i doktorantów do nadsyłania tekstów za pomocą platformy https://apcz.umk.pl/SZNPiA
Bieżące informacje o działalności redakcji publikowane są na stronie https://sznwpia.umk.pl
Rada Redakcyjna:
Mikołaj Brzóstowicz – redaktor naczelny, redaktor działu prawa nowych technologii
Michał Poczwardowski – zastępca redaktora naczelnego, redaktor działu prawa cywilnego
mgr Marika Jarocka – redaktorka działu prawa karnego
Kamil Kamiński – redaktor działu prawa publicznego
Cel i zakres tematyczny czasopisma
Czasopismo “Studenckie Zeszyty Naukowe WPiA UMK w Toruniu” jest recenzowanym czasopismem naukowym wydawanym w formie rocznika. Publikowane są w nim artykuły, glosy, recenzje i sprawozdania w językach: polskim i angielskim dotyczące prawa polskiego, międzynarodowego oraz porównawczego.
Czasopismo “Studenckie Zeszyty Naukowe WPiA UMK w Toruniu” stawia sobie za cel rozwijanie zainteresowań naukowych, zwłaszcza studentów i doktorantów.
Proces recenzji odbywa się zgodni z art. 16-21 Statutu Studenckich Zeszytów Naukowych.
Art. 16 [Wymagania wstępne]
1. Zgłaszane opracowania powinny być oryginalne, dotychczas niepublikowane zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej. Z uwagi na potrzebę przeciwdziałania nieuczciwym praktykom w zakresie prowadzenia badań naukowych, a w szczególności zjawiskom takim jak ghostwriting czy guest authorship autorzy są zobowiązani do składania stosownych oświadczeń. Brak złożenia oświadczenia uniemożliwia publikację opracowania w czasopiśmie ,,Studenckie Zeszyty Naukowe WPiA UMK w Toruniu”.
2. Wykorzystanie w pracy badawczej narzędzi opartych na sztucznej inteligencji wymaga jednoznacznego wskazania w raporcie z badania lub w opartej na nim publikacji w sposób odróżniający materiał wytworzony samodzielnie od wyników uzyskanych z wykorzystaniem tych narzędzi. Za dobór tych narzędzi oraz zgodność ich działania z zasadami poszanowania własności intelektualnej, ochrony danych osobowych i etyki odpowiadają osoby podejmujące decyzję o wykorzystaniu tych narzędzi.
Art. 17 [Wstępna procedura redakcyjna]
1. Redaktor Działu dokonuje wstępnej analizy merytorycznej i formalnej otrzymanego tekstu, na podstawie których może sporządzić opinię.
2. W przypadku dostrzeżenia istotnych uchybień merytorycznych tekstu Redaktor Działu może zdecydować o odmowie publikacji, o czym informuje Autora. Redaktor Działu uprzedza o swoim zamiarze Redaktora Naczelnego oraz przesyła sporządzoną opinię. Redaktor Naczelny w terminie 7 dni
od daty otrzymania opinii może zgłosić sprzeciw, który jest równoznaczny z podjęciem decyzji o kwalifikacji tekstu do dalszej procedury recenzyjnej. Decyzja Redaktora Działu w przypadku niewyrażenia sprzeciwu ma charakter ostateczny.
3. W przypadku stwierdzenia istotnych uchybień o charakterze formalnym, w szczególności niespełnienia wymagań określonych w art. 16, Redaktor Działu wzywa Autora do ich usunięcia i przesłania poprawionego tekstu w terminie 7 dni. W przypadku niezastosowania się do wezwania Redaktor Działu może podjąć decyzję o niedopuszczeniu tekstu do dalszej procedury recenzyjnej. Decyzja Redaktora Działu ma charakter ostateczny.
4. W sytuacjach wskazanych w ust. 2 i 3 Redaktor Działu może skonsultować opinię z Redaktorem Naczelnym, którego zdanie ma charakter wiążący.
5. W pozostałych przypadkach sporządzoną opinię przekazuje się Redaktorowi Naczelnemu, który kwalifikuje tekst do dalszej procedury recenzyjnej.
Art. 18 [Zakres tematyczny Działu]
1. Zakres tematyczny Działu określony na podstawie art. 8 ust. 1 ma co do zasady charakter definitywny. Jednakże w przypadku możności kwalifikacji otrzymanego tekstu do więcej niż jednej Działu tematycznej Redaktorzy Działu powinni porozumieć się w tym zakresie. W przypadku niemożności osiągnięcia porozumienia ostateczną decyzję podejmuje Redaktor Naczelny.
2. Redaktor Działu może przekazać innemu Redaktorowi Działu lub Redaktorowi Naczelnemu każdy tekst otrzymany według właściwości prowadzonej Działu. W przypadku przekazania go innemu Redaktorowi Działu zgodę na to musi wyrazić Redaktor Naczelny.
3. W przypadku braku możności zakwalifikowania otrzymanego tekstu do jakiejkolwiek Działu decyzję w sprawie dopuszczenia go do dalszej procedury recenzyjnej podejmuje Redaktor Naczelny lub wskazany przez niego Redaktor Działu.
Art. 19 [Dalsza procedura recenzyjna]
1. Dalsza procedura recenzyjna polega na przekazaniu tekstów do dwóch niezależnych recenzentów, którzy nie znając tożsamości autora oraz drugiego recenzenta sporządzają recenzję otrzymanego tekstu.
2. Recenzja powinna kończyć się jednoznaczną konkluzją o dopuszczeniu tekstu do publikacji bez zmian lub ze zmianami bez ponownej recenzji, z ponowną recenzją albo też o odrzuceniu tekstu.
3. Na podstawie uzyskanych recenzji Redaktor Naczelny w porozumieniu z Redaktorem Działu podejmuje decyzję o przyjęciu tekstu do publikacji, o odesłaniu go do autora w celu naniesienia poprawek albo o odrzuceniu, o czym Redaktor Naczelny informuje autora. Redaktor Naczelny na wniosek Redaktora Działu może odrzucić tekst bez podawania przyczyny.
4. W przypadku konieczności naniesienia poprawek autor jest zobowiązany w terminie 7 dni do ustosunkowania się do nich oraz do przesłania poprawionego tekstu. Niedotrzymanie tego terminu jest jednoznaczne z rezygnacją z publikacji tekstu.
Art. 20 [Współautorstwo]
W przypadku gdy przesłany tekst ma charakter współautorski, osoba zgłaszająca obowiązana jest do oznaczenia procentowego wkładu każdego z autorów.
Art. 21 [Forma zgłoszenia]
1. Zgłoszenie tekstu odbywa się za pomocą Akademickiej Platformy Czasopism (…).
2. Oprócz tekstu autor powinien dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 20, a także zgodę na publikację.
Redakcja zastrzega sobie prawo skracania opracowań, zmiany tytułów, śródtytułów oraz wprowadzania poprawek stylistycznych. Za proces recenzyjny i redakcyjny nie są pobierane opłaty, a autorom opracowań opublikowanych w czasopiśmie ,,Studenckie Zeszyty Naukowe WPiA UMK w Toruniu” nie są wypłacane honoraria.